Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Sponzorovaný obsah

Syndróm dráždivého čreva
Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

Medzi jeho príznaky patria nevysvetliteľné bolesti brucha, čo sa po vyprázdnení môže zmierniť, nepríjemný pocit plnosti, nadúvanie a zvýšená tvorba črevných plynov, hnačka alebo zápcha, alebo ich striedanie, úzkosť a depresia.

Syndróm dráždivého čreva nie je také ochorenie, ktoré by bezprostredne ohrozovalo naše zdravie a život, ale veľmi ho dokáže znepríjemniť a kazí kvalitu života. Je to ochorenie, ktoré nespôsobuje vážne komplikácie, preto len vtedy vyhľadajme lekára, keď už príznaky pretrvávajú dlhšie. Keď sa ťažkosti len zriedka objavujú, v prvom rade zmenou stravovacích návykov a životného štýlu, vyhýbaním sa stresových situácií dokážeme zmierniť alebo aj odstrániť symptómy.

Čo spôsobuje syndróm dráždivého čreva

S príčinami ťažkostí dokázateľne súvisia civilizačné vplyvy: stres, intenzívny životný štýl, problémy v rodine a na pracovisku a sedavý spôsob života.

 Akým jedlám sa máme vyhýbať?

Preto, aby sme sa vedome mohli vyhýbať jedlám a nápojom, ktoré nám spôsobujú príznaky, musíme sledovať, že sa pri konzumácii ktorých jedál a nápojov objavia príznaky. Musíme vysledovať aj správne množstvo potravinovej vlákniny, lebo nadmerná spotreba vlákniny má preháňacie účinky a naopak, pri zápche musíme zvýšiť dennú dávky vláknin.

Tí, ktorí trpia na syndróm dráždivého čreva majú často aj intoleranciu na laktózu, preto aj mliečny cukor môže spôsobiť ťažkosti. Vyhýbajme sa nadmernej konzumácii tukov. Nepríjemné príznaky ďalej môžu spôsobiť aj niektoré kyslé jedlá, ako napr. pomaranč, grep, ocot. Vyhýbajme sa konzumácii kávy, alkoholu, lebo aj tie dráždia črevá. Sladené perlivé nápoje spôsobujú nadúvanie. Nejedzme polotovary a sladkosti. Pohybujme sa čo najviac. Pravidelný pohyb má dobrý vplyv na zdravie čriev a znižuje stres.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

− 3 = 2